Pokój ucznia będzie służył małemu, ale wymagającemu lokatorowi przez wiele lat. Urządzając go powinniśmy więc dobrze przemyśleć układ i starannie zaplanować wszystkie szczegóły

Pokój ucznia – funkcjonalne i przytulne wnętrze
Pamiętajmy, że w pokoju musimy zaplanować trzy strefy – przestrzeń do nauki, odpoczynku i zabawy.
Biurko, które będzie zajmowało główne miejsce, najlepiej ustawić pod oknem. Dzięki temu, podczas odrabiania lekcji dziecko dłużej będzie mogło korzystać z naturalnego światła. Blat powinien mieć szerokości co najmniej 120 centymetrów, by uczeń pomieścił na nim wszystkie niezbędne rzeczy.
Zwróćmy także uwagę na wygodne i ergonomiczne krzesło z regulacją oparcia, które nie będzie przeciążało kręgosłupa. Krzesełko powinno mieć regulowaną wysokość siedziska, ale jeszcze lepiej będzie, gdy zdecydujemy się na model z regulowanym podłokietnikiem i kątem oparcia. Wysokość krzesełka dla dziecka powinna odpowiadać wysokości stołu, czyli między 70 a 75 cm. Dziecko powinno siedzieć na krześle tak, by jego stopy dotykały ziemi. Jeśli jest to niemożliwe, skorzystajmy z podnóżka.
Biurka i krzesła dla ucznia znajdziecie na stronie: https://www.edinos.pl/fotele-i-biurka
Ucząc się czy pisząc pracę domową, uczeń nie powinien się niczym rozpraszać. Jeśli krzesło ciągle się porusza lub dziecko musi wstawać po niezbędne przybory, nigdy nie będzie ono w pełni skupione na swoim zadaniu. Dziecko mogą rozpraszać również znajdujące się w pokoju ulubione zabawki. Właśnie dlatego miejsce pracy i kącik zabaw nigdy nie powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie.
Po nauce przychodzi czas na zasłużony odpoczynek. Unikajmy stawiania łóżka na wprost od wejścia lub w okolicy kaloryfera, bo może to zakłócać odpoczynek. Dla dziecka idealnym miejscem do zabawy jest podłoga, dlatego taki kącik może symbolicznie wyznaczać kolorowy dywan. Nie tylko będzie wesołym i ożywiającym wnętrze dodatkiem, ale też dodatkowo wyciszy wnętrze, tłumiąc dziecięce kroki. W pokoju dziecka nie może też zabraknąć miejsca do przechowywania. Na poddaszu z pomocą przychodzą nam skosy – możemy tam zaplanować pojemne szafki, które pomieszczą wszystkie dziecięce skarby. Z kolei szafę na ubrania możemy wstawić w części, w której poddasze jest wyższe.
Zwróćmy także uwagę na kolorystę ścian – ważne, by wybrany kolor nie był zbyt intensywny i nie przytłaczał wnętrza.
W przestrzeni, gdzie dziecko będzie odrabiało lekcje, uczyło się, czytało książki warto wprowadzić spokojne, pastelowe barwy – zieleń, błękit, beż. Możemy też dodać kilka drobnych akcentów w bardziej energetycznych odcieniach, które wpłyną na rozwój wyobraźni. Dla przykładu fiolet sprzyja pracom artystycznym, a żółty pozytywnie działa na pamięć i koncentrację. Zdecydowane kolory będą odpowiednie do miejsca na zabawę. Z kolei w części pokoju przeznaczonej na odpoczynek, postawmy na szarości, błękity lub biel.
Bajkowy pokój ucznia
Urządzając pokój dziecka pamiętajmy, by uwzględnić jego gust i marzenia dotyczące wystroju wnętrza. Kolorowym i pobudzającym wyobraźnię dodatkiem mogą być tekstylia np.: pościel lub zasłony w ulubionym wzorze lub kolorze. Jeśli nasze dziecko jest wielbicielem bajek Disney’a lub fanem Gwiezdnych Wojen na oknie możemy zamontować np. rolety zaciemniające z wybranym bohaterem.
Warto poświęcić chwilę na odpowiednie zaplanowanie i urządzenie pokoju dla ucznia. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie czynniki – bezpieczeństwo, komfort użytkowania i dziecięcy gust, możemy być pewni, że nasza pociecha z przyjemnością będzie uczyć się i bawić w takim wnętrzu.
Mam dla Was niespodziankę! Pierwsze 20 osób na hasło edinos50 otrzyma bon o wartości 50 zł, do wykorzystania na stronie www.edinos.pl