Zabierz dziecko na cmentarz i bądźcie bezpieczni!

Bezpieczeństwo na cmentarzu to kwestia, o której często nie myślimy 1 listopada. W tym czasie odwiedzamy groby naszych najbliższych i w natłoku spraw kwestie bezpieczeństwa zostają zepchnięte na dalszy plan. A jest to okres, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by nie stać się ofiarą przestępców. Pamiętaj, że mimo wszystko w najbliższych dniach to nie kwiaty i znicze będą najcenniejszymi przedmiotami w Twoim posiadaniu, o które powinieneś troszczyć się najbardziej!

bezpieczeństwo na cmentarzu

O tym, że warto zabierać dzieci na cmentarz już pisałam w tym wpisie. Pamiętam, że my z bratem od małego zawsze chodziliśmy z rodzicami na cmentarz. Pamiętam również, jak przez nieuwagę poparzyłam sobie rękę i do tej pory mam na niej ślad.

Chciałam bardzo pomóc rodzicom, przy zapalaniu zniczy. Podczas odpalania jednego z nich, wystarczyła chwila nieuwagi, a zamiast podpalić knot świeczki, podpaliłam siatkę, w której były znicze. Topiący się materiał szybko owinął się wokół mojej dłoni, na szczęście dziadek szybko zareagował i nie doszło do poważnych uszkodzeń. Mimo, że od tego wydarzenia minęło już 20 lat, na dłoni nadal mam bliznę, która przypomina mi o tamtych wydarzeniach. Lektura książki „Vademecum bezpiecznej rodziny„, przypomniała mi, że warto przypominać o podstawowych kwestiach bezpieczeństwa na cmentarzu, o których bardzo często zapominamy.

Bezpieczeństwo na cmentarzu – zadbaj o dzieci

Zabierając na cmentarz dzieci, zwracajmy na nie szczególną uwagę. Pamiętajmy, żeby przed wyjściem na cmentarz uczulić dzieci, aby przez cały czas trzymały się blisko nas i nawet na krok od nas nie odchodziły. Wiem, że trudno jest wymagać od ciekawskiego dwulatka, aby spokojnie kroczył przy nas, kiedy wokół jest tyle nieznanych i ciekawych rzeczy. Dlatego też, wybierzmy się na cmentarz większą grupą, w której jedna osoba będzie w pełni odpowiedzialna za opiekę nad dzieckiem. Taka osoba powinna mieć wolne ręce, by mogła w każdej chwili pobiec za dzieckiem lub złapać je, kiedy będzie chciało dotknąć np. świeczki. U nas taką osobą zawsze jest mój tata, który pilnuje Janka i jak trzeba odpowiada n a jego pytania.

Dbając o bezpieczeństwo dzieci na cmentarzu, zadbajmy, aby dziecko posiadające telefon komórkowy pod hasłem ICE miało wpisany numer telefonu swego rodzica lub opiekuna. Małe dzieci wyposażmy w kartkę z danymi kontaktowymi do rodzica lub opiekuna.

Uczmy też najmłodszych, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych: policjanta, strażnika miejskiego, strażaka oraz harcerza.

Pamiętajmy, wybierając się na cmentarz po zmroku, zaopatrzmy się w odblaski, które zapewnią nam bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo na cmentarzu – palenie zniczy

Często zapominamy o bezpieczeństwie podczas tak prozaicznej czynności, jaką jest zapalanie zniczy. Pewnie gdyby nie moja przygoda z dzieciństwa, podchodziłabym do odpalania świeczek „na luzie”. Jednak mają w pamięci tamte wydarzenia, zawsze pamiętam o kilku ważnych kwestiach:

  • Nie palmy zniczy w pobliżu materiałów łatwopalnych.
  • Znicz po podpaleniu ustawiamy pionowo na równym podłożu..
  • Pomiędzy palącymi się zniczami zostawiamy co najmniej 10 centymetrów przerwy.
  • Nie przenośmy palących się zniczy, możemy się oparzyć.
  • Znicze i wkłady wymienne do zniczy nie są przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczeń. Należy używać ich wyłącznie na zewnątrz.
  • Po zużyciu znicz wyrzućmy do odpowiedniego pojemnika na odpadki.

Bezpieczeństwo na cmentarzu – o czym pamiętać?

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów, ponieważ mogą „paść łupem” złodzieja. W trakcie płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania, co z pewnością utrudni złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

Szczególną czujność powinniśmy również zachować podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Pamiętajmy by torebki, saszetki, plecaki były zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.

W samochodzie zaparkowanym przy cmentarzu, nie zostawiajmy w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Najlepiej parkować na strzeżonych czy dozorowanych parkingach. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Widoczny laptop czy torebka mogą niestety stanowić okazję dla potencjalnego złodzieja.

W trakcie porządkowania grobów nie zostawiajmy, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, wybrać się na cmentarz z kimś bliskim, kto w razie potrzeby przypilnuje nam torebki czy saszetki.

Zadbaj o bezpieczeństwo zanim wyjedziesz na groby najbliższych

Przed wyjazdem w rodzinne strony, zabezpieczmy starannie mieszkanie. Sprawdźmy, przed wyjściem, czy wszystkie okna i drzwi zostały zamknięte, a kurki z gazem czy piecyki elektryczne wyłączone. Pamiętajmy też o zamknięciu okien dachowych czy piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych. W przypadku, gdy posiadamy alarm pamiętajmy o jego uaktywnieniu.

Jeśli obok nas mieszka nasz zaufany sąsiad, możemy poprosić go o to, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, a gdyby coś go zaniepokoiło poinformował nas o tym.

Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji w mediach społecznościowych.

Wpis powstał zainspirowany lekturą książki “Vademecum bezpiecznej rodziny”

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także