Bądź bezpieczny jesienią na drodze!

Bezpieczeństwo jesienią na drodze – to ważny temat, którego nie można lekceważyć. Podczas jesiennych spacerów musimy pamiętać, nie tylko o ciepłej kurtce, szaliku, czapce czy odpowiednich butach. Pamiętajmy również o odblaskach! Lektura książki „Vademecum bezpiecznej rodziny” przygotowuje nas do dbania o bezpieczeństwo na drodze

bezpieczeństwo jesienią na drodze

W zeszłym roku na przełomie jesieni i zimy, mieliśmy bardzo nieprzyjemną sytuację. Wracaliśmy z Jankiem autobusem z przedszkola. Było już ciemno. Na ulicy, na której jest przystanek, akurat nie było światła. Przechodziliśmy przez jezdnię, a w ulicę skręcał właśnie samochód. Zatrzymał się przed nami z piskiem opon. Nie muszę pisać, że miałam serce w gardle. Nikomu nic się nie stało. Na szczęście mieliśmy odblaski. Pan nas przepraszał, przyznał, że się zagapił i jak zobaczył odblaski zaczął hamować. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo jesienią na drodze, wyposażając się w odblaski!

Bezpieczeństwo jesienią na drodze – zainwestuj w odblaski

Jesień, to trudny okres na drogach. To nie tylko zmiany w przyrodzie, ale również w samopoczuciu człowieka, co wiąże się często m.in. z przygnębieniem i problemami z koncentracją. Okres ten charakteryzuje się również obniżeniem widoczności, często nagłymi zmianami warunków atmosferycznych.

Dbając o bezpieczeństwo jesienią na drodze, pamiętajmy jako piesi o odblaskach. Zapisy ustawy prawo o ruchu drogowym mówią, że każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego, bez względu na wiek poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących pojazdami. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.

Przy słabej widoczności, bez elementów odblaskowych, pieszy jest widoczny na drodze w światłach mijania samochodu z odległości zaledwie 20-30 metrów. Przy prędkości 90 km/h, kierowca pokonuje 25 metrów na sekundę i może nie mieć możliwości reakcji widząc pojawiającego się pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli dużo szybciej. To może uratować pieszemu życie.

Mimo, iż obowiązek dotyczy jedynie miejsc poza terenem zabudowanym, uważam, że wszyscy powinni nosić odblaski, również w mieście ponieważ po zmroku będziemy lepiej widoczni, a to może przyczynić się do poprawy naszego bezpieczeństwa.

Odblaski dla dzieci dostępne są w wielu różnych wariantach. Niektóre z nich są już wkomponowane w ubrania dla dzieci, np. kurtki z naszywkami odblaskowymi. Najczęściej umieszcza się je z przodu, z tyłu oraz po bokach jako integralny element kolekcji ubrań jesiennych i zimowych dla dzieci. Dzięki odzieży odblaskowej twoja pociecha będzie bardzo dobrze widoczna w świetle reflektorów nadjeżdżających samochodów.

Pamiętajmy jedną z głównych zasad bezpieczeństwa jesienią na drodze – niewielki element odblaskowy może uratować nasze życie!

https://www.instagram.com/p/BrF2kAnlMWs/

Bezpieczeństwo jesienią na drodze – podstawowe zasady

Aby ograniczyć ryzyko wypadku w okresie jesiennym, piesi, poza noszeniem odblasków, powinni również przestrzegać następujących zasad:

  • poruszać się poza terenem zabudowanym prawidłową, lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżający pojazd,
  • przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje – w miejscu o dobrej widoczności,
  • upewnić się przed wejściem na jezdnię, że nic im nie zagraża i że nie będą stanowili zagrożenia dla innych użytkowników dróg,
  • nie wbiegać raptownie na jezdnię,
  • nie przechodzić przez jezdnię w miejscu, gdzie są barierki, łańcuchy, płotki i siatki oddzielające jezdnię,
  • nie wychodzić na jezdnię zza stojącego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność,
  • nie przechodzić przez jezdnię na ukos.

Kierowcy natomiast powinni pamiętać o poruszaniu się z dozwoloną, dostosowaną do warunków na drodze prędkością, zachowaniu szczególnej ostrożności przy zjeżdżaniu na pobocze w porze wieczorowej i nocnej, zwalnianiu i zatrzymywaniu się przed przejściem dla pieszych, niewyprzedzaniu innych pojazdów na przejściach dla pieszych.

Jesienią zadbaj o swój samochód

Bardzo wcześnie rano oraz po zmroku na drodze może zrobić się ślisko i nieprzyzwyczajeni do śliskiej nawierzchni kierowcy mogą stracić panowanie nad pojazdem podczas hamowania. Spadające i leżące na drodze liście, w połączeniu z opadami deszczu powodują, że droga staje się śliska o czym kierowca powinien pamiętać i przewidzieć, że w takich warunkach można bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem.

bezpieczeństwo jesienią na drodze

Oprócz odpowiedniego przygotowania auta należy pamiętać jak ważnym elementem jest utrzymanie w czystości szyb, lusterek a także kloszy świateł pojazdu, oczyszczenie całego pojazdu ze śniegu i lodu oraz systematyczne uzupełnianie płynu w zbiornikach spryskiwaczy, jak również wymiana zniszczonych piór wycieraczek, które nie radzą sobie z deszczem, śniegiem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami na drodze.

Należy pamiętać o zmianie opon w pojeździe z „letnich” na „zimowe”. Mają one niewątpliwie lepsze, bardziej dostosowane do tej pory roku parametry techniczne co w znacznym stopniu może wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze.

Wpis powstał zainspirowany lekturą książki „Vademecum bezpiecznej rodziny”

Podobało się? Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Sprawdź także